Vatten avslöjar obehagliga hemligheter
AllmäntJag har fått långtidslåna mormors vattendammsugare! :) Eller, så här var det. Mamma o pappa har satt in centraldammsugare i huset, och deras Rainbow vattendammsugare blev då ståendes så jag föreslog att jag kunde låna den. Jovisst, den följde med hem till Arjeplog. Där startade den, luktade bränt och dog.
Typiskt.
Där stod vi med en helt oduglig dammsugare med 100 tillbehör som var helt värdelösa. Men mormor ska ni veta, min käraste mormor är ägare av en precis likadan! Å den stod bara i källaren och dammade så nu är den vår på långtidslåning! :D
Jag har länge velat dammsuga ur soffan som vi har i vardagsrummet, men de är ju inte nån idé med en vanlig dammsugare. Så idag när mormor anlände med deras sugare så gjorde jag slag i saken och dammsög så svetten lackade. När man är färdig så tömmer man helt enkelt bara behållaren i toalettstolen, och jag kan lova att där fanns det lite allt möjligt otrevligt som man legat och gosat i när man sett TV. Man kan bli paranoid för mindre.
Tänkte ge sängen en omgång också, men jag orkade inte hela vägen. Resten tar jag en annan dag.
Det var städningen. Jag är även klar med artikeln, så nu firar vi med ett glas rödvin och kanske lite utomhusjacuzzi i afton.
Vad gör ni i helgen?
No comments yet.