Nostalgipartaj
Ord fångade i bildEn riktigt kul helg med fina vänner börjar lida mot sitt slut. Igår blev det utgång på Silverhatten och innan det den trevligaste av förfester med bara 90-tals dänger. Vi snackar Pandora, Basic Element, Real McCoy, och som kronan på verket drog lägenhetsinnehavaren igång Combayah – fantasy dreamworld. Ni vet den där låten kidsen lyssnar på i Fucking Åmål när dom har fjortisfest i vardagsrummet och jämför mobiltelefoner.
Jag vet. Det är inte classy och kanske till och med lite töntigt, men jag kan verkligen inte förneka det faktum att jag faktiskt på riktigt tycker att musiken var bättre förr. Särskilt på 90-talet. Kanske kan härledas till den starka flashbackseffekten och den där skönt kittlande nostalgitrippen från alkoholdebut, ungdomskärlekar och wonderbaums i gamla mercedesbilar med gigantiska baslådor. Magiskt.
Torsten har varit ett exemplariskt sällskap idag. Världens goaste katt. Han vet precis hur man tar vara på söndagsvilan. Han har legat på min mage och spunnit mest hela dagen. Söt. Nu när Macke kommit hem från fjällen är dock ordningen återställd igen. Torsten ger blanka fan i mig och myser enbart med honom. Negligerad.

No comments yet.