Hårsituationen

Mitt hår är en enda stor jävla katastrof och har numera kvalificerat sig till en ”situation” precis som outbreaket jag hade i fejjan utvecklade sig till. Jag vet att jag är pinsamt brydd, men seriöst, det finns inget som är så nedslående som en frisyr som man önskade ÅTMINSTONE kunde leva sitt eget liv. Men icket. Det är helt stendött. Platt. Livlöst. Tråkigt.

Jag har en ljus och hemsk utväxt som jag inte kan bestämma mig vad jag ska göra av. Vid den här tiden på året brukar jag börja gå mot ljusare nyanser, för att till sommarn sluta som en solkysst blondin. Alternativen ser ut så här:

1. Färga utväxten och fortsätta vara mörkhårig. Booooring. Men då kan jag fortsätta använda mitt löshår de dagar jag vill ha förändring.

2. Dra några ljusa slingor så att utväxten döljs. Ungefär lika spännande som alternativ nr. 1 och kan eventuellt äventyra fortsatt användande av löshåret de dagar jag så vill.

Ja. Int vet ja.

Eller.

Alternativ nr 3. Betydligt mer radikalt och i sann Fia-anda. Bleka håret igen. Känns lite tuffare och lite mer besvärligt. Kan få ett tårdrypande slut om blekningsmedlet bränner av hårstråna. Så nej, nån blondin blir jag inte ännu.

Det tåls att fundera på.

No comments yet.

Lämna ett svar