Update
AllmäntJag vet, nu är det på tiden att jag uppdaterar. Ibland kan jag tycka att det är lite skönt att inte blogga. Men det räcker med någon dags uppehåll så får jag abstinens. Det här är min terapi och det märks genast om jag inte sköter mig.
Jag måste bara berätta att jag nu kan stryka besöket på Naturhistoriska från to-do-while-in-Stockholm-listan. Jag lurade dit min kompanjon tillika Stockholmsvapendragare Kristiansen. Jag kände mig så kulturell att jag nästan sprack, och jag tror inte jag var ensam om det. Vi avslutade dagen på ett fik i gamla stan med varsin hallontårta och kaffe latte. Trivsamt!
Söndagen blev kojdag. Min sambos två barn drattade dit i feber av 39-graders klassen. Vi var inte svårövertalade att stanna i pyjamasen. :) Vi radade upp oss i soffan, såg barnfilm och käkade godis tills vi storknade. Sämre söndagar har man ju definitivt haft.
Idag var det alltså måndag igen. Praktiken flyter på, och i morgon är det dags för kändisintervju nummer två: Claudia Galli. Kommer jag någonsin kunna vänja mig vid det här? Jag är minst lika nervös nu som jag var i fredags. Åh. Men det ska väl gå bra.
Efter jobbet idag stack jag ut på jakt efter ett torrschampo som jag läst rekommendationer om. 49 kronor, helt perfekt för en härjad studentplånbok. Jag återkommer och berättar vad jag tyckte!
Lite smått och gott alltså. Nu är det strax sovdags.
No comments yet.